Strona achiwalna
aktualna strona prowadzona pod adresem
https://www.gov.pl/web/po-warszawa-praga


Komunikat w sprawie tymczasowego aresztowania za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i usiłowanie oszustwa

Komunikat w sprawie tymczasowego aresztowania za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i usiłowanie oszustwa

2021-04-07 14:31 przez Katarzyna Skrzeczkowska

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i złożenia przez prawniczkę, współpracującą ze spółkami energetycznymi, przedsiębiorcy, posiadającemu udziały w tych spółkach, propozycji zakończenia postępowań rzekomo prowadzonych przeciwko niemu przez służby CBA, CBŚP, a także MSWiA i zapobiegnięciu zatrzymania mężczyzny przez wspomniane służby jako członka zorganizowanej grupy przestępczej.

Kobieta w trakcie spotkań z przedsiębiorcą poinformowała go, że w zamian za pozytywne załatwienie zakończenia postępowań prowadzonych przeciwko niemu,  żąda  wręczenia jej 800 tysięcy złotych w dwóch transzach, po 500 tysięcy i 300 tysięcy złotych. Jednocześnie prawniczka dodała, że będzie on musiał zbyć swoje udziały w jednej ze spółek energetycznych, której to działalność miała być przedmiotem zainteresowania służb, co miało go uwolnić od domniemanych problemów z prawem. Kobieta wskazała również przedsiębiorcy termin przekazania pieniędzy.

W związku z tym, że przedsiębiorca był przekonany, że nie naruszył prawa, o  propozycji poinformował prokuraturę i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Stołecznej Policji przeprowadzili działania operacyjne i nie potwierdzili udziału przedsiębiorcy w jakiejkolwiek grupie przestępczej. Przeprowadzili również realizację, podczas której 38-letnia prawniczka została zatrzymana na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa w trakcie przyjmowania korzyści majątkowej w kwocie 500 tysięcy złotych od przedsiębiorcy. W Prokuraturze Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie przedstawiono jej zarzut powoływania się na wpływy i usiłowania oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu została ona aresztowana na 2 miesiące.

Policjanci zatrzymali też mężczyznę działającego z prawniczką. W prokuraturze usłyszał on tożsamy zarzut. Sąd tymczasowo aresztował go na 3 miesiące.

 

Wróć